top of page
Vaccine

חיסונים

חיסון משושה לכלב

חיסון יכול להיות סביל (פאסיבי) או פעיל (אקטיבי).

כאשר מדברים על חיסון סביל- מתכוונים לתרכיב המכיל נוגדנים מוכנים כנגד גורם מחלה

מסוים. לעומת זאת חיסון פעיל מכיל חומרים המגרים את מערכת החיסון ליצור נוגדנים.

החיסון המשושה הוא בעצם תרכיב המכיל שישה חיסונים, חלקם סבילים וחלקם פעילים למחלות הבאות:

חיסון וירוס הפרו
מחלה נגיפית הפוגעת בתאי מערכת העיכול הלימפה ומח העצם. גורמת לסימנים כגון הקאות ושלשולים דמיים ואף לדיכוי מח העצם. המחלה מהווה סכנת חיים ומחייבת טיפול מהיר ואינטנסיבי! גורים וכלבים צעירים רגישים יותר למחלה ויראו סימנים קליניים קשים יותר.

נמצא גם כי גזעי כלבים מסוימים, כגון: רוטווילר ופינצ'ר, רגישים יותר למחלה. בשנים האחרונות יש מוטציה חדשה לנגיף ונראה שהיא תוקפת גם כלבים מבוגרים יותר מבעבר. המחלה עמידה בסביבה ויכולה לשרוד עד חצי שנה!מניעה: אין לחשוף גור שלא חוסן 3 פעמים לכלבים אחרים ואין להוציאו מהבית לגינות כלבים. החיסון למחלה הוא פעיל ונמצא שהוא יעיל ביותר בהורדת הסיכוי לחלות במחלה ובהעלאת סיכויי השרידות.

חיסון כלבלבת

וירוס הדיסטמפר. מחלה נגיפית שיכולה לפגוע במערכת העיכול, העצבים והנשימה. המחלה מדבקת ויכולה לשרוד בסביבה, אך פחות עמידה בסביבה לעומת מחלת הפארבו. סימני המחלה יכולים להתבטא גם בגיל מאוחר מאוד (לעיתים עקב חשיפה בגיל צעיר).
אין טיפול יעיל במחלה ולכן הוא סימפטומי בלבד, ולכן הטיפול הוא סימפטומטי בלבד. גם במקרה זה חיסון

.הוא פעיל ויעיל מאוד כנגד המחלה

חיסון דלקת כבד נגיפית
הגורם למחלה הוא אדנו-וירוס (CAV1). המחלה פוגעת בעיקר בכלבים צעירים ועלולה לגרום לנזק בכבד, בכליות ובעיניים.

המחלה יכולה לגרום לתחלואה קלה עד קשה מאוד ולהוות סכנת חיים ולכן דורשת טיפול אינטנסיבי.

כלבים המחוסנים בחיסון המשושה לרוב לא סובלים מהמחלה. החיסון הוא פעיל ומכיל תרכיב של CAV2 שנותן הגנה חלקית כנגד מחלת שעלת המכלאות.

חיסון פרה-אינפלואנזה
וירוס הפוגע בדרכי הנשימה העליונות ומהווה חלק מגורמי המחלה בשעלת המכלאות. מופיע בתרכיב המשושה באופן פעיל על מנת להוריד את הסיכוי לחלות בשעלת המכלאות ולהקל על הסימנים הקליניים.

חיסון לפטוספירה
קניקולה ולפטוספירה איקטרוהמורג'יקה – שני חיידקים שיכולים לגרום למחלה קשה מאוד המערבת את הכבד והכליות. המחלה זואונוטית – כלומר, יכולה להדביק אנשים ומחייבת דיווח! הדבקה היא לרוב ממקור מים מזוהם ופעמים רבות מגיע מסביבת מכרסמים.

המחלה עלולה להיות קטלנית וטיפול בזמן יכול להציל חיים! יש לציין כי קיימים חיידקי לפטוספירה נוספים והחיסון המשושה מעניק הגנה רק כנגד שני החיידקים הנ"ל. החיסון הינו חיסון סביל ולכן יש חשיבות גדולה לחיסון הכלב אחת לשנה בחיסון בוסטר.

מתי מחסנים?

מומלץ להתחיל לחסן בחיסון משושה ראשון לגור כבר בהגיעו לגיל 6 שבועות. בגיל זה רמת הנוגדנים האמהיים בדם מתחילה לרדת ולכן זה הגיל הרצוי. החיסון השני ינתן 3 שבועות לאחר מכן, והחיסון השלישי ינתן לאחר 3 שבועות נוספים.

כלומר ההמלצה היא חיסון בגיל: 6 שבועות, 9 שבועות, 12 שבועות ולאחר מכן כל שנה.

בתום שלושת החיסונים , חיסון המשושה ינתן אחת לשנה.

חיסון בזמן יגן על כלבכם! יעילות החיסון גבוהה מאוד! החיסון יוריד את הסיכוי לחלות במחלות: פרוו, כלבלבת, דלקת כבד נגיפית, פרה-אינפלואנזה, לפטוספירה וכן יתן הגנה חלקית (אך משמעותית) כנגד שעלת המכלאות.

מתי לא לחסן?

גור שאומץ והגיע לגיל המתאים לחיסון אך לא ידוע האם היה בריא ב- 7-10 ימים לפני החיסון – גור כזה ימתין 7-10 ימים אצל הבעלים כדי לוודא שהוא לא מפתח סימני מחלה.

חיסון גור שעלול להיות חולה מזיק לבריאות ,כלב במהלך טיפול אנטיביוטי או עד שבוע מתום הטיפול. כלב שנמצא רגיש לחיסון (יש לפנות לוטרינר לקבלת יעוץ).

תופעות לוואי:
תופעות לוואי אינן נפוצות בחיסון המשושה
התופעות כוללות: חום, הקאות, עייפות, תגובה אלרגית. בכל הרעה יש להגיע מיד לוטרינר. 

אז נתראה בחיסונים!

מרפאה וטרינרית, אהבת החי בבאר שבע, בהנהלת הוטרינרית ד"ר מיקולשיק הילה , עם ותק של מעל 20 שנה בטיפול בחתולים, חיסונים, מניעת מחלות זיהומיות , מזמינה אותכם להתקשר עכשיו והצטרף למנוי החודשי לכלב שלכם.

טלפון להצטרפות למשפחת אהבת החי, למרפאה הוטרינרית בבאר שבע: 08-6100696

bottom of page